Sv. Marko evanđelist
Za svetog Marka nemamo sigurnih podataka kada je rođen. Neki pisci navode da je rođen u Jeruzalemu oko 10 godine. Sigurno je bio Židov koji je slijedio Isusa. Iako je pisac jednoga od četiri Evanđelja, spominje se svega deset puta u Novom Zavjetu. Vjerojatno je on , onaj mladić zaogrnut plaštem, kojega su Židovi htjeli uhititi, ali on bježi zbacivši plašt sa sebe i odlazi gol.
Kada je Petar čudesno spašen iz okova , navodi se kako je otišao kod Markove majke. Biblijski tumači govore kako je upravo Marko zapisao događaje koje mu je ispričao sveti Petar, jer Petar nije znao grčki jezik . U Djelima apostolskim se navodi, kako Marko putuje zajedno sa svojim rođakom Barnabom i Pavlom putuje iz Jeruzalema u Antiohiju , te na Cipar oko 50 godine. Na daljnja putovanja apostol Pavao ga nije htio voditi , ali ne znamo zašto. Oko 60 godine u pripremama za putovanje u Malu Aziju, susreće se sa Pavlom te se mire.
Nakon toga odlazi u Aleksandriju , gdje utemeljuje 65 godine Crkvu. Kao biskup u Aleksandriji , podnosi mučeništvo. Po predaji rulja ga je izvukla sa oltara , vezala konopcima oko vrata, te ga vukli po pločnicima i zemlji dok nije umro.
To se zbilo 25.travnja 68 godine. Jako nevrijeme je spriječilo razbojnike da ga spale, te su ga vjernici pokopali.
Po svemu sudeći Markovo je Evanđelje prvo napisano, jer nije spomenuto razaranje jeruzalemskog hrama , koje se dogodilo nakon Markovog mučeništva. Marko više od drugih evanđelista ističe Isusovo čovještvo, i postupno nas uvodi u Isusovo mesijanstvo.
Ostaci tijela svetog Marka preneseni su iz Aleksandrije u Veneciju , gdje je u 11 stoljeću podignuta katedrala njemu u čast.
Svetog Marka se prikazuje sa krilatim lavom , koji predstavlja snagu uskrsnuća i savladavanju smrti. Zaštitnik je odvjetnika, zidara, staklara, javnih bilježnika, zatvorenika. Također je i zaštitnik Egipta.
U našim krajevima na njegov spomendan , svećenik vrši obred blagoslova polja, u kojemu se posredstvom svetog Marka , moli Boga za plodnost polja, ali i za zaštitu od groma, tuče i nevremena općenito. Stoga je sveti Marko i zaštitnik od lošeg vremena , te zaštitnik dobre žetve.
U našoj domovini svetom Marku su posvećene dvije bivše katedrale, u Makarskoj i Korčuli. Drevna crkva svetog Marka na Griču u Zagrebu , sa svojim živopisnim krovištem, vezana je za mnoga burna događanja u povijesti hrvatskog naroda.
Izvor: www.zupa-svana.com