Sv. Ilija prorok

Ilija je starozavjetno svetopisamsko ime. Dolazi od hebrejskog imena Elijjahu i znači “moj Bog je Jahve”, “Bog je Jahve”. Jedan je od malobrojnih starozavjetnih proroka koje katolička Crkva ima u kalendaru i naziva ih “svetim”. Smatra se začetnikom proročkog pokreta u Izraelu i kao takav nalazi se uz Isusa (Mt 17,3;Lk 4,25). U Bibliji o sv. Iliji najviše možemo doznati iz Prve i Druge knjige o Kraljevima (1 Kr 17; 2 Kr 2). Prorok Ilija potječe iz Tičbe u Gileadu, brdovitom području istočno od Jordana. Nakon smrti kralja Salamonoa Izrael se podijelio na Sjeverno i Južno kraljevstvo. Živio je u Sjevernom kraljevstvu u vrijeme kralja Ahaba, kraljice Izebele (875.-854 prije Krista) i Ahazje (854.-853. pr.Kr.) . Zbog gospodarskih i političkih razloga Ahab je za ženu uzeo fenićanku Jezebel, a ona je sa sobom uz bogatstvo donijela i svoje barbarske običaje, kultove i poganska božanstva. Jahve, Bog Izraelov, tada progovara na usta svoga proroka Ilije, čiji se glas javlja kao grom iz vedra neba. Svojim djelovanjem, molitvom i čudesnim djelima sve je činio da pokaže veličinu jedinog i pravog Boga Jahve. Žestoko, beskompromisno i odlučno se suprostavio poganskim kultovima i štovanju njihovog boga Baala koje su častili kralj Ahab te još više njegova žena, kraljica Izebela, kćerka poganskog sidonskog kralja. Ilija ih otvoreno napada što su ostavili pravoga Boga. Biblija nam govori o mnogim Ilijinim čudesima, napose o tome kako je osramotio i smaknuo Baalove svećenike(1 Kr 18).

U svojoj borbi bio je često osamljen. Doživljavao je mnoga razočarenja, tako da je ponekad buntovno dizao svoj glas i prema Bogu, zavapivši jednom: “Već mi je svega dosta, Jahve! Uzmi dušu moju, jer nisam bolji od otaca svojih”. Bog ga je, ipak, uvijek iznova krijepio i uzdizao u vjeri. Svojim tajanstvenim uznesenjem “u ognjenim kolima s ognjenim konjima” Ilija je na naročit način “uvijek ostao điv”, nije “nikad umro”(2.Kr 2,11). i ima ponovno doći (Mt 17,10;Lk 9,8;Iv 1,2). Sv. Ilija je pučki svetac, kao “borac Božji” simbol je borbe protiv bezbožnosti. Kod nas se posebno štuje u Bosni i Hercegovini, čiji je zaštitnik, te u Hrvatskoj gdje je zaštitnik đakovačke metropolije..

 Štuju ga napose Karmelićani, koji svoje ime nose prema gori Karmelu, značajnoj u Ilijinom životu. Prorok Ilija ima vrlo važno mjesto ne samo kod katolika, nego općenito u kršćanskoj, židovskoj i islamskoj predaji. Sveti Ilija zaštitnik je zrakoplovaca i cepelina, čuvar od oluje, groma i vatre. Priziva se kao pomoćnik u nevolji. (Mk 15,35;Mt 27,47) i postavlja kao uzor postojane molitve (Jak 5,17). Po staroj narodnoj predaji sveti “Ilija Gromovnik” vozi kola po oblacima zbog čega dolazi do sijevanja i grmljavine. Preko sv. Ilije Bog upozorava sve ljude na važnost proročke službe. To je aktualnost svakoga doba. Mi kršćani pozvani smo da budemo kao sv.Ilija, proroci našega vremena. Bog nas zove da svojim riječima, životom i djelima navještamo I svjedočimo pravoga Boga. Na nama je da znamo čitati znakove vremena pa maker se nekad, kao sv.Ilija osjećali “osamljeni” i “neshvaćeni”. Kao i uz proroka Iliju, Bog će biti i uz nas!

Izvor: www.hkm-freising.de

© Župa sv. Vida i sv. Jurja Mađarevo | Dizajn: NiV